Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną jelit (IBD), która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego (przewód pokarmowy). Głównym problemem jest podrażnienie, tkliwość i łatwość uszkodzenia podszewki jelita. Choroba Leśniowskiego-Crohna może wpływać na dowolną część przewodu żołądkowo-jelitowego, ale najczęściej jest związana z jelita cienkim i początkiem okrężnicy. Gdy podszewka jelita cienkiego jest zapalona i podrażniona, nazywa się to zapaleniem jelita krętego lub zapaleniem jelit. Kiedy uczestniczy jelito grube (okrężnica), nazywa się to zapaleniem jelita grubego. Zapalenie odbytnicy nazywa się zapaleniem odbytnicy.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?
Typowymi objawami choroby zapalnej jelita są biegunka, z krwią lub bez, i skurcze brzucha. W cięższych przypadkach stwierdza się gorączkę, utratę masy ciała i osłabienie. Objawy mogą pojawić się dość wolno, przez kilka tygodni lub miesięcy lub mogą nagle wystąpić.

Co powoduje chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Przyczyna pozostaje nieznana. Wygląda na to, że nie jest to infekcja żadną znaną bakterią lub wirusem. Podstawowy problem wydaje się obejmować reakcję podobną do alergii, w której niektóre komórki w organizmie mogą wytwarzać przeciwciała do walki z innymi komórkami w ciele. Ta reakcja wydaje się zachodzić w ścianie jelita. Jest to podobne do tego, co dzieje się z osobami z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dlaczego ta reakcja się zaczyna, pozostaje tajemnicą.

Czy te problemy są spowodowane problemami emocjonalnymi?
Nie ma dobrych dowodów na to, że zaburzenia emocjonalne, napięcie lub stres wywołują te zaburzenia. Jednakże, gdy stan zapalny jest obecny, wysoki poziom napięcia emocjonalnego lub stresu może czasami pogorszyć stan.

Jak można wykryć chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Badanie odbytnicy i dolnej okrężnicy w gabinecie lekarskim jest najprostszym sposobem wykrywania tego zaburzenia, ale ta metoda jest pomocna tylko wtedy, gdy odbyt jest zaangażowany w proces zapalny. Jeśli zaangażowane są inne obszary jelita, można zastosować promieniowanie rentgenowskie z użyciem baru. Może to być lewatywa barowa (niższa seria GI) do badania okrężnicy lub górna seria GI do badania żołądka i jelita cienkiego. Inną metodą diagnozy, zwaną kolonoskopią, jest długi, elastyczny przyrząd, który może badać całe jelito grube bez operacji. Testy krwi i stolca są również wartościowe w niektórych przypadkach, ale tego rodzaju testy są bardziej pomocne w śledzeniu postępu leczenia niż w jego wykryciu.

Jakie leczenie jest dostępne w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna?
Leczenie można rozważyć w trzech kategoriach:

Dieta
Określoną dietę uważano za ważną w leczeniu tych zaburzeń. Teraz jednak zrównoważona dieta jest ważniejsza niż jakakolwiek konkretna żywność, którą można zjeść lub której należy unikać. Jeśli niektóre produkty spożywcze, takie jak surowe produkty spożywcze, mleko lub owoce cytrusowe lub soki owocowe, są uciążliwe, należy ich unikać. W przeciwnym razie nie ma ograniczeń dietetycznych.

Lek
Druga linia leczenia obejmuje leczenie. Ponieważ nie jest znana konkretna przyczyna choroby zapalnej jelit, trudno jest znaleźć leki do leczenia. Istnieją jednak pewne leki o określonej wartości. Sulfasalazyna, prednizon, metronidazol i azotiapryna są lekami, które można stosować pojedynczo lub w połączeniu w celu zmniejszenia stanu zapalnego jelit.

Chirurgia
Trzeci kurs terapii opiera się na operacji. W przypadkach, gdy leki nie są skuteczne w kontrolowaniu przebiegu choroby, może być konieczne usunięcie części jelita z powodu ciągłego stanu zapalnego, bliznowacenia, zablokowania jelit lub infekcji, które mogą rozwinąć się w wyniku ciężkiego stanu zapalnego. W niektórych sytuacjach usunięty odcinek jelita może zostać usunięty, a pozostałe segmenty połączone razem w brzuch. W innych przypadkach wykonywane są operacje polegające na utworzeniu tymczasowej lub trwałej stomii, która jest otworem jelita w przedniej części brzucha. Zwykle jest to konieczne tylko wtedy, gdy odbyt jest poważnie chory i nie zareagował na leczenie lekami.

Szukam leczenia
W Swedish Inflammatory Bowel Disease Center koordynujemy opiekę, składając zespół opiekuńczy, który obejmuje najlepszych gastroenterologów IBD w regionie i chirurgów jelita grubego, doświadczonych dietetyków, pielęgniarki, badaczy klinicznych i innych dostawców. Będziesz mieć ścisłą interakcję z zespołem opiekuńczym, abyś mógł zrozumieć swój stan i podejmować świadome i skuteczne decyzje dotyczące swojego planu leczenia. Otrzymasz także najbardziej kompletną i najnowszą diagnostykę i leczenie dostępne od terapii żywieniowych po zabieg chirurgiczny.

Zapoznaj się z możliwościami leczenia, jakie oferuje szwedzki:

Swedish Inflammatory Bowel Disease Center
Zobacz prezentację Opcje leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna
Czy ludzie z chorobą Leśniowskiego-Crohna mają wyższe ryzyko zachorowania na raka?
W niektórych kategoriach chorób ryzyko raka jelita grubego jest wyższe. Osoby najbardziej dotknięte to osoby z zajęciem całej okrężnicy, która chorowała dłużej niż dziesięć lat. Choroba zapalna jelit wpływająca na inne części jelita wiąże się z minimalnym lub żadnym zwiększonym ryzykiem raka.

Jakie dalsze badania są prowadzone nad tymi chorobami?
Prowadzi się wiele projektów badawczych na całym świecie, zarówno w celu odkrycia przyczyn tych chorób, jak i znalezienia lepszych leków i leczenia chirurgicznego. Mamy nadzieję, że pewnego dnia wkrótce więcej z tych odpowiedzi będzie dostępnych.

Czy istnieje więcej niż jeden rodzaj Zapalnej choroby jelit (IBD)?
Zapalna choroba jelit jest grupą chorób obejmujących chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i inne podobne choroby. W wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy zapalenie zwykle ogranicza się do części lub całości okrężnicy. Drugi wzór, nazywany chorobą Leśniowskiego-Crohna, wpływa na jelito cienkie i / lub okrężnicę. Trzeci typ, zwany proctitis, jest łagodniejszą postacią zapalnej choroby jelit, w której choroba zwykle ogranicza się do odbytnicy.